"Nothing Familiar": Berati, qyteti malor më i mrekullueshëm që keni parë ndonjëherë

on Thursday, 04 July 2019. Posted in Destinacione

Nga portali amerikan që i kushtohet udhëtimeve në botë.

 Nga Gent Sinani

TIRANË/ATSH/ – Qyteti i Beratit në Shqipëri është thjesht qyteti malor më joshës në Europë, fillon reportazhin e saj për qytetin e “një mbi një dritareve” portali amerikan “Nothing Familiar” që i kushtohet udhëtimeve në botë. “Nëse do të ndodhej në një vend më popullor si Italia apo Franca autobusët me turistë do të ishin në radhë dhe njerëzit do ishin duke u ngjeshur në çdo rrugicë. Për fatin tonë të mirë nuk ishte kështu! Megjithatë, situata mund të ndryshojë shumë shpejt. Berati nuk ngjason me asnjë qytet tjetër që keni parë, duke filluar nga godinat e ngecura në mal dhe duke vazhduar me dritaret e panumërta që shkëlqejnë nën dritën e diellit”, shkruan portali amerikan. 

Durrës, 87 jahte dhe 3 kroçera me 938 turistë vetëm në qershor

on Thursday, 04 July 2019. Posted in Lajme

Kroçerat kanë sjellë në Durrës 938 turistë, kryesisht nga SHBA, Franca dhe Britania e Madhe.

 Durrës, 87 jahte dhe 3 kroçera me 938 turistë vetëm në qershor

 Nga Klotilda Saraçini

TIRANË, Korrik/ATSH/ – 87 jahte turistike të madhësive të ndryshme dhe 3 kroçera me turistë të huaj e kanë vizituar portin e Durrësit gjatë muajit qershor. Numri i tyre pritet të rritet gjatë dy muajve të ardhshëm edhe për shkak të vënies së kalatës 4 të portit në dispozicion të mjeteve turistike. Vetëm sot paradite në kalatën qendrore të portit janë ankoruar shtatë jahte turistikë, personeli i të cilave përveç shërbimeve portuale viziton edhe qendrat muzeale e historike të qytetit. 

Janar-qershor, 11.3% turistë më shumë se një vit më parë vizituan Shqipërinë

on Thursday, 04 July 2019. Posted in Lajme

Një destinacion turistik i njohur për shumë turistë nga shumë vende të botës

Janar-qershor, 11.3% turistë më shumë se një vit më parë vizituan Shqipërinë

 Nga Klotilda Saraçini 

TIRANË, 3 korrik/ATSH/- Shqipëria me bukuritë e saj natyrore, historike dhe kulturore vazhdon të mbetet atraksioni turistik i preferuar i turistëve të huaj dhe përgjatë 2019. Si një destinacion turistik i njohur për shumë turistë nga shumë vende të botës, Shqipëria gjithnjë e më shumë po bën për vete turistë dhe vizitorë të huaj, të cilët rezervojnë udhëtime turistike në qytete të ndryshme të Shqipërisë përgjatë sezonit veror dhe dimëror. Sipas shifrave të Ministrisë së Brendshme në 6 muajt e parë të vitit 2019 në Shqipëri kanë hyrë 2,13 milionë qytetarë të huaj, ose 11,3% më shumë sesa një vit më parë. 

UNESCO takim për mbrojtjen e trashëgimisë nënujore, Shqipëria për herë të parë në panelin kryesor

on Saturday, 22 June 2019. Posted in Lajme

Takim mbi mbrojtjen e trashëgimisë botërore nënujore

UNESCO takim për mbrojtjen e trashëgimisë nënujore, Shqipëria për herë të parë në panelin kryesor

Nga Klotilda Saraçini

TIRANË, ATSH/- Në qytetin e Brestit në rajonin e Bretanjës në Francë, nga 17-19 qershor u zhvillua takimi mbi mbrojtjen e trashëgimisë botërore nënujore organizuar nga UNESCO.

Ky takim ka mbledhur ekspertë, studiues dhe politikbërës nga e gjithë bota për të përcaktuar hapat dhe politikat mbrojtëse të pasurive botërore nënujore.

Në panelin kryesor të takimit krahas Ministrit të Kulturës të Francës dhe Drejtoreshës së Përgjithshme të Unesco-s është vendosur Auron Tare, kryetar i Këshillit Shkencor të UNESCO-s për pasuritë botërore nënujore.

“La Belle De L’Adriatique” dhe “Seven Seas Voyager” - krocerat zbukurojnë kalatat e Portit të Durrësit

on Thursday, 20 June 2019. Posted in Lajme

877 turistë nga vende të ndryshme të botës u ndalën dje në Portin e Durrësit dhe pikat turistike të Shqipërisë

“La Belle De L’Adriatique” dhe “Seven Seas Voyager” - krocerat zbukurojnë kalatat e Portit të Durrësit
Nga Elitjona Doko
 
877 turistë nga vende të ndryshme të botës u ndalën dje në Portin e Durrësit dhe pikat turistike të Shqipërisë, përmes kroçerave “La Belle De L’Adriatique” dhe “Seven Seas Voyager”.Turistët e organizuar në grupe dhe nën kujdesin e operatorëve turistikë udhëtuan më pas me autobuzë drejt qyteteve të Krujës, Beratit dhe Tiranës, ku kanë vizituar qendrat historike dhe muzeale. Një pjesë e tyre kanë preferuar të qëndrojnë në Durrës për të vizituar Muzeun Arkeologjik të qytetit si dhe Amfiteatrin antik.