No images found.
Error
  • Error loading component: com_media, 1

“The Independent”: Tirana në krye të qyteteve për të vizituar në 2019

on Monday, 18 March 2019. Posted in Lajme

Transformimi i kryeqytetit shqiptar është diçka habitëse në katër vitet e fundit

“The Independent”: Tirana në krye të qyteteve për të vizituar në 2019

Nga Gent Sinani

TIRANË, 14 mars /ATSH/ – E përditshmja britanike “The Independent” i ka kushtuar një reportazh të gjatë ndryshimeve të konsiderueshme që ka pësuar Tirana në vitet e fundit duke argumentuar se sa i gabuar është opinioni negativ që qarkullon për Shqipërinë jashtë vendit.

Mbi të gjitha, gazetari Ryan Chatterton thekson se ndonëse Shqipëria ka ende shumë probleme dhe punë për të bërë, elementët pozitivë i tejkalojnë ato negativë.

Më poshtë vijon artikulli:

Parku Kombëtar i Divjakës, atraksioni i fundjavës

on Monday, 18 March 2019. Posted in Lajme

Parku është shpallur si zonë e mbrojtur natyrore për shpendët e ujit

Parku Kombëtar i Divjakës, atraksioni i fundjavës

Nga Adela Alla

TIRANË, 18 mars /ATSH/ – Parku Kombëtar i Divjakës është transformuar në një destinacion turistik gjithnjë e më i vizituar nga shqiptarë e të huaj.

Gjatë fundjavës ky park ka mirëpritur vizitorë të shumtë të cilët kanë shijuar një fundjavë ndryshe mes qetësisë natyrore dhe bukurive të peizazhit.

Gjithashtu vizitorët në parkun e Divjakës shijuan dhe kundrimin e shpendëve dimërorë, një atraksion mjaft i pëlqyer nga turistët vendas dhe të huaj, ku nuk munguan dhe shëtitjet në natyrë dhe guidat me varka.

National Geographic: Shqipëria, fqinja e bukur e Italisë

on Monday, 18 March 2019. Posted in Lajme

“Shqipëria është një destinacion që duhet të zbulohet i tëri me qetësi dhe larg turmave”

National Geographic: Shqipëria, fqinja e bukur e Italisë

Nga Gent Sinani

ROMË, 18 mars /ATSH/ – Gazetarja e njohur italiane Francesca Masotti i ka kushtuar një tjetër artikull të mrekullueshëm bukurive të rralla kulturore të Shqipërisë, i cili është botuar në edicionin italian të revistës prestigjioze “National Geographic”.

“Shqipëria është një destinacion që duhet të zbulohet i tëri me qetësi dhe larg turmave”, shkruan Masotti.

Më poshtë vijon artikulli:

Në Dumrenë e liqeneve, aty ku bujaria e tokës dhe njeriut bëhen një!

on Tuesday, 12 March 2019. Posted in Destinacione

Drejt një destinacioni të ri turistik, vetëm një orë larg Tiranës

Në Dumrenë e liqeneve, aty ku bujaria e tokës dhe njeriut bëhen një!

Nga Alida Cenaj

Drejt një destinacioni të ri turistik. Vetëm një orë larg Tiranës aty ku historia, e reja dhe e vjetra, ëndrra dhe realiteti, bëhen bashkë.

Ndërsa Liljana reciton vargje të Esenin, Emineskut a Poradecit, bisedon gëzueshëm me gotën e verës ngjyrë rubin përpara, Fatmiri hyn e del nga kuzhina. Dielli i ngrohtë, krejt i pazakontë për këto ditë të ftohta janari, fusha e gjerë që shtrihet përpara qëndisur me vreshta, ullinj dhe agrume, dhe maja e zbardhur nga dëbora e Tomorrit atje tutje, janë peizazhi i çdo dite i çiftit të buzëqeshur që na ka mirëpritur në Seferan.

“Evening Standard”: Drimadhe, ndër 30 plazhet më mahnitëse në Europë

on Monday, 11 March 2019. Posted in Lajme

Mes destinacioneve të Greqisë, Turqisë, Portugalisë, Francës etj, ”Evening Standard” ka renditur dhe Rivierën Shqiptare

“Evening Standard”: Drimadhe, ndër 30 plazhet më mahnitëse në Europë

Nga Adela Alla

TIRANË, 11 mars /ATSH A.ALLA/ -Nga një perlë e fshehur përgjatë Rivierës Shqiptare, në një vend të nxehtë të famshëm në Francë dhe plazhet më të mira në ishujt grek, gazeta londineze ”Evening Standard” ka listuar 30 plazhet më mahnitëse në Europë që duhet të vizitohen gjatë kësaj vere.

Mes destinacioneve të Greqisë, Turqisë, Portugalisë, Francës etj, ”Evening Standard” ka renditur dhe Rivierën Shqiptare ku veçon plazhin e Drimadhësit afër Dhërmiut, mes 30 plazheve më mahnitëse në Europë që duhet vizituar këtë verë.