Articles in Category: Outdoor

Rafting mania - aventurat na presin... në Vjosë

on Thursday, 06 February 2014. Posted in Outdoor

me Albania Rafting aventura dhe adrenalina janë binjake të pandashme

Rafting mania - aventurat na presin... në Vjosë

 

Blerina Ago
Gjatë një udhëtimi mund të të ndodhë gjithçka. Zbulon se kudo ka vende të jashtëzakonshme që ekzistojnë, të cilat pasi i ke vizituar të ndryshojnë… ti nuk je më i njëjti. Nëse mendoni se me verën mbaruan dhe pushimet tuaja, gaboheni. E nëse jeni duke kërkuar një fundjavë jashtë Shqipërisë, ju sugjeroj të shkurtoni distancat dhe të shfrytëzoni sa më bukur kohën në një qytet i cili ndodhet në juglindje të Shqipërisë, me njerëz  të butë e të dashur, e kundërta e vargmaleve  të larta e të thepisura që i rrethojnë.
Arsyet për të vizituar Përmetin janë të shumta. Në Përmet mund të takosh të madhin klarinetist Laver Bariu, të shijosh pamjen nga Guri i qytetit, të vizitosh Bredhin e Hotovës… Unë do t’ju sfidoja edhe me një vlerë tjetër të shtuar vitet e fundit në Shqipëri: rafting në luginën e lumit Vjosa.
Nëse që tani po mendoni se nuk është aktivitet për ju, gaboheni. Ajo çka ne do provojmë sot është një argëtim për të gjithë dhe madje një mundësi shumë e mirë për të kaluar kohë të shëndetshme me familjen tuaj.

 

Valbona e skiatorëve alpinistë

Written by Gent Mati on Sunday, 22 December 2013. Posted in Outdoor

Për një dimër të paharrueshëm mes dëborës dhe fëmijëve alpinistë!

Valbona e skiatorëve alpinistë

 

Të skijosh në Valbonë është një kënaqësi e rrallë, për një skiator apo snowboard-ist me përvojë ski-alpinistike.  Terreni është i jashtëzakonshëm dhe sasitë e dëborës që grumbullohen gjatë periudhës Dhjetor - Prill, “konkurojnë” luginat e Zvicrës dhe Austrisë.
Valbona në dimër fle nën petkun e dëborës derisa, shkojmë ta zgjojmë rregullisht prej disa vitesh, së bashku me miq të vjetër dhe të rinj nga të katër anët e botës, të etur për të skijuar terren të pjerrët e të pashkelur. 

 

Bushcraft, sporti më aventurier drejt “së egrës” së natyrës

on Thursday, 22 August 2013. Posted in Outdoor

Për pak më shumë adrenalinë dhe përvojë "primitive" në natyrë...

Bushcraft, sporti më aventurier drejt “së egrës” së natyrës

 

Elmar Saraçi
Për ata që e aplikojnë dhe e njohin, është padyshim mundësia e papërsëritshme për t’u bërë njësh me natyrën. Mundësia për të marrë më të mirën dhe për ta kthyer bujarinë e saj në qendër të një hobi ku adrenalina lind nga simbioza me të. 
Ju prezantojmë me Bushcraft-in! Një aktivitet që thuajse nuk është dëgjuar më parë në Shqipëri . Termi në fakt për vendet nga buron, përdoret për teknikat e mbijetesës dhe aftësitë primitive për të ndërtuar  jetën. Por të veshësh një xhaketë kamuflazhi e të rendësh pas natyrës së egër, të ngjeshësh në brez një sopatë e të ndërtosh strehëzën e një nate përmes drurit, kur në të vërtetë mund të lesh pas një jetë shumë luksoze, i jep një këndvështrim shumë më intrigues gjësë. 

 

Brezovica thërret për ski dhe aventura...

Written by Gent Mati on Wednesday, 05 December 2012. Posted in Outdoor

Shpatet më të bukura të Brezovicës dhurojnë një larmi të madhe itineraresh

Brezovica thërret për ski dhe aventura...
 Ski qendra e Brezovicës  në Kosovë  është një prej resorteve dimërore që ‘rrethojnë’ kufirin tokësor të Shqipërisë, nga veriu në jug. Vetëm 1 orë e 30 minuta nga Prizreni, e shërbyer nga ‘Rruga e Kombit’, Brezovica është  qendra e skijimit më e afërt me Tiranën.
NË VITE
Në vitet 70të, ndërkohë që në anën tonë të kufirit punohej për të fortifikuar territorin me një pafundësi bunkerësh, llogoresh  dhe tunelesh, fqinjët tanë të “shkujdesur” çelnin pista, ndërtonin teleferikë e hotele për të pritur miq, duke krijuar traditën dhe zhvilluar industrinë  fitimprurëse të turizmit dimëror.    
Pas viteve 90 më në fund edhe ne bijtë e shqipes, dolëm nga “bunkered”, nisëm metamorfozën nga ushtarë në turistë, e gradualisht nisëm të bëjmë dhe shijojmë gjëra që më parë i kishim parë vetëm në televizor. Natyrisht në mungesë të infrastukturës pritëse dhe zbavitëse - përsa i përket turizmit dimëror - iu drejtuam vendeve fqinje.
Faktikisht, në Mal të Zi, Maqedoni dhe së fundmi Greqi, prej vitesh dashamirësit shqiptarë të skijimit që sa vijnë e shtohen, janë bërë frekuentues të rregullt të pistave të bardha të Kolashinit (apo Shën Nikollës, siç quhej kur banohej nga shqipatrët pak shekuj më parë), Sharr/Kodra e Diellit, Mavrovë, Pisoder etj; duke shpenzuar shuma të konsiderueshme, të cilat shumë mirë mund të shpërndaheshin në Shqipëri nëse, do të ishte zbatuar ndonjë strategji investimi në këtë drejtim. Por, “nëse mali nuk shkon te Muhameti, atëhere Muhameti do të shkojë te mali”. 

Heli Ski in Tomor, or one of the most amazing days of my life

Written by Gent Mati on Monday, 07 May 2012. Posted in Outdoor

From Gent mati's Diary

Heli Ski in Tomor, or one of the most amazing days of my life

 

A small change of plans

In fact, the title should be 'Heli Skiing in Valbona', as this experience was predicted to occur as part of V-free activity (Valbona Free Ride Experience) in Valbona, where from about three years, Outdoor Albania invites the best skiers in the world to explore and ski and snowboard the vertiginous sliding slopes of the Albanian Alps after climbing them with the challenging ski-alpinism techniques.