Shkëlzen Rexha, përfaqësuesi i fotografisë shqiptare.

Shkëlzen Rexha, përfaqësuesi i fotografisë shqiptare.

Written by Ilirjan Gjika on Friday, 08 February 2013. Posted in Blog

Një portret miqësor për fotografin e njohur gjakovar

Shkëlzen Rexha, përfaqësuesi i fotografisë shqiptare.

Me pamjen prej një mësuesi “babaxhan”, ai të afrohet ngadalë dhe pasi të përshëndet me përzemërsi nis bisedën e rastit. Mirësjellja është gjëja e parë që duket sheshit. Më pas e pyet se përse e mban në qafë aparatin fotografik. Pëgjigja nga ana e tij është e menjëhershme - Jam fotograf! Dhe ti, bashkëbiseduesi, si i zënë në faj e pyet për emrin. -Shkëlzen Rexha, përgjigjet ai po me të njëjtën mirësjellje. E kështu më pas vjen hutimi i përzjerë edhe me një ndjenjë faji, se përse nuk e ke njohur më parë mjeshtrin e madh të fotografisë shqiptare, Shkëlzen Rexhën. Por këtu qëndron edhe absurdi që shpesh i ndjek si një fat i keq fotografët. Ata janë të vetëdënuar që të jenë fizikisht të panjohur për publikun. Ikona dhe imazhi i tyre janë fotografitë që ata prezantojnë para nesh. Kjo gjë ndodh edhe me mjeshtrin Rexha, apo me Xenin, siç e thërrasin të gjithë fotografin nga Gjakova.

Por cili është mjeshshtri i fotografisë artistike Shkëlzen Rexha, mund të lindë natyrshëm pyetja. Dhe me të drejtë sepse për artistët e nivelit të tij publiku i njeh vetëm nëpërmjet fotove, duke i lexuar shpeshherë emrat e autorësisë, aty nën një kënd të fotos së publikuar në albume kalendarë apo revista. Ndodh shpeshherë që të tërhequr nga bukuria apo befasia e shkrepjes, njerëzit përqendrohen vetëm tek fotografia duke e anashkaluar emrin e autorit. Ndërkohë që ironia e fatit është vërtet prekëse.
Kushedi sa është munduar, lodhur apo sa kohë dhe mund ka harxhuar fotografi për atë foto. Dhe në fund jo vetëm vlerësimi por edhe shpërblimi, nuk  janë të justifikuar për artistin.
Ishte pesëmbëdhjetë vjeç kur filloi të fotografonte teksa ishte për shëtitje me shokët e shkollës. Me një aparat Berette që ia kishte sjellë babai nga Holanda. Kështu gjatë asaj
Kështu nisi rruga e gjatë dhe e vështirë ndaj këtij pasioni , i cili do të ndryshonte jetën e “do ta detyronte ta shikonte aparating si vegël e profesonit të tij. Si të gjithë të rinjtë me kërkesa dhe ambicje, ëndërra e tij ishte shkollimi në Prishtinë. Dhe, ku në vitet 1978-1982  kreu Akademinë e Arteve, në degën Dizajn- Fotografi. Puna e tij e e parë si profesionist ishte tek “Jateks Fashion”.
I njohur përgjithësisht si fotograf i trashëgimnisë popullore, Shkëlzen Rexhën, nuk e gjen shpesh në Gjakovë. Me aparat ‘’në krah’’ ai shtegton përherë në kërkim të së bukurës, poetikes dhe reales, të cilën shpeshherë ne nuk duam ta pranojmë. Ndërkohë që e ka gjetur ‘’prenë e vet’’, mjeshtri Rexha kthehet në studion e tij, aty në Gjakovë, ku ka familjen dhe fëmijët, të cilët tashmë ndjekin universitetin dhe shkollën e mesme. Megjithë impenjimet ai gjen kohën të merret edhe me muzikë, sport, gazetari apo të shohë filma si një nga hobet e tij. Megjithëse ka realizuar me qindra mijëra kopje, ai gjen kohën dhe punon edhe për revistën tonë Travel, pjesë e stafit të së cilës është tashmë.
Ekspozitat
Në vitin 1999 ai hapi në qytetin e tij në Gjakovë, ekspozitën e parë personale të fotografisë artistike ‘’Nëna dhe Fëmijët’’. Me syrin e artistit ai pasqyronte në celuloid historinë tragjike të vendit të tij, duke trajtuar si leitmotiv ndjenjën më të spikatur të njeriut dhe artistit, njerëzoren. Një  gjë të ai do ta bënte edhe vite më vonë kur me objektivin e aparatit të tij do të fokusonte dhimbjen e familjarëve të të zhdukurve nga Lufta e Kosovës e vitit 1999. Me këtë temë ai do të hapte dy ekspozita, me rastin e 30 gushtit, Ditës së të Zhdukurve,  në vitin 2006 në Prishtinë dhe një vit më pas në Gjakovë.
Në vitin 2007 do të ishte Saranda, perla e turizmit shqiptar ajo që do të prezantonte Shkëlzen Rexhën,  që i kishte kaluar kufijtë e Kosovës. Do të ishin disa ekspozita në Sarandë ( 2007 ),  në Shkodër ( 2008 ), në Berat (2009, 2010 ),  në Apoloni-Fier dhe Pogradec( 2010 ), në Tiranë ( 2009,  2011 ),  Durrës ( 2011 ), që do ta prezantonin artistin gjakovar në Shqipëri dhe ato në Strugë ( 2011 ) dhe Braticë e Ulqin ( 2012 ), që do të hapte në hapësirën shqiptare të ish Jugosllavisë. Drejt Zvicrës, ekspozitat personale do të hapeshin në vitin 2010 në Delemont dhe Arau, për të vijuar në Austri, Suedi, Turqi dhe Gjermani. Këto veprimtari, zhvilloheshin përveç pjesmarrjes në konkurset ndërkombatëre të fotografisë artistike si “Gjon Mili” në Prishtinë apo “Fokus” në Fier.
Paralelisht me punën e përdithsme dhe krijimtarinë artistike, Shkëlzen Rexha ka bashkëpunuar ndër vite edhe me revista dhe gazeta të ndryshme në Kosovë dhe Shqipëri si:   me revistat “MISS”,  “Kosovarja”, “SKANDI 55”, “Skandi 111”, “Skandi 200”, “Fjalëkryqi 100”, “ABC”, dhe gazetat : “Koha Ditore”, “Bota Sot”, “Lajm”, “Zëri”, “Gazeta 55” (Shqipëri), “As” (Maqedoni),  “FOKUS”, “24 Orë”, “Gjakovapress”, etj.
Çmimet
Çmimi “Krijuesi i Vitit për Dizajn dhe Fotografi” viti 2006,  Gjakovë - Kosovë; çmimi i dyte ”Fotografi artistike” Fokus 2007,   Fier - Shqipëri; çmimi i dytë  ”Fotografi artistike”,  Galeria IRIS - 2008, Shkodër - Shqipëri; Mirënjohje nga Kuvendi Komunal - Gjakove, viti 2006, 2008; çmimi i parë  ”Fotografi artistike,”  tema “Varfëria”, foto të botuara në gazetën “Gjakovapress” dhe Organizata e Kombeve te Bashkuaranë Kosovë në vitin 2010.
Kosovo  Photography - Çmimi i parë me temë Peisazhi - 2010,
Mirënjohje në Ekspozitën Ndërkombëtare të  Fotografisë artistike “Gjon Mili”  2011, Prishtinë - Kosovë; Mirënjohje, Muzeu Etnografik, Fototekës, Bibliotekës dhe Filatelisë Tuz, Mali i Zi, 2012; Iniciativa Sociale, Kosovë - Mirënjohje, çmimi fotograf i Vitit 2012.
Botimet:
 Gjakova - Informatori i Kuvendit  Komunal  Gjakovë, Album me foto: Gjakova - Album  fotografish, sponsorizuar  nga  USAID, IREX, CBDC: “Veshje tradicionale Shqiptare në  Kosovë” 2009, Gjakovë - Kosovë; Guidë turistike 2010 “Gjakova City & Valbona Valley”, 2009, Gjakovë - Kosovë; “Çarshia e Madhe e Gjakovës”, 2009, Gjakovë; (Bashkautor i fotografive, dizajnit), Monografia  e Kuvendit  Komunal - Gjakove,  Guida Turistike Gjakovë - Junik 2012, autor i fotografive, dizajnit.

5.0/5 rating (1 votes)

Hits

62605

About the Author

Ilirjan Gjika

Gazetar, historian, studiues. Nje nga bashkepunetoret e pare te Revistes Travel, mjaft aktiv ne shtypin e perditshem dhe botues i disa librave ne fushen e histori-arkeologjise. 

Comments (16)

 • Adnan Boshnjaku

  Adnan Boshnjaku

  08 February 2013 at 17:10 |
  Per fotografin qe sot e njef gjith populli shqipetar , nuk mjaftojin vetem keto fjale qe jan marr ne kete kete intervist, Shkelzen Rexhes i mungojin edhe shum lavdata tjera qe ka bere me punen e palodhshme gjate gjith jetes se tij. Shkelzen-Xeni cka te shruaj tjeter per ju i keni kaluar kufit pertej fotografimit profesional. Respekt dhe jete te gjate ju deshiroj nga Gjermania

  reply

 • Fatushi Hoti

  Fatushi Hoti

  11 February 2013 at 01:03 |
  NUK MJAFTOJN FJALET PER SHKELZEN REXHA ESHTE SHEMBULLL PER TE MIRE.NJERI SERIOZ ME PUNEN, NJERI ME SHUM VLERA TMEDHA ARTISTIK . EFALENDEROJ POSAQERISHT UNE QE ME ESHTE JAP RASTI TE JEM PJES E FOTOGRAFIS TIJ... SUKSESSS

  reply

 • Adem Qollollar

  Adem Qollollar

  27 February 2016 at 19:31 |
  Respekt Prof je ma i dalluari ne trojet shqiptare te uroj qdo sukses

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  26 August 2021 at 19:10 |
  Hot teen pics
  http://bibtitspornmilf.porntuberussian.kanakox.com/?olivia
  nikkala stott porn porn sex girls blw job be porn porn in edwardian clothes free porn ass xxx

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  27 August 2021 at 11:49 |
  Dirty Porn Photos, daily updated galleries
  http://shemale.transexualsites.hotblognetwork.com/?dayana
  free thai streaming porn an extremely goofy movie porn pics rosario and vampire porn porn with men and women sucking red tube porn hub similiar sites

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  28 August 2021 at 04:06 |
  Hot galleries, daily updated collections
  http://milfhunteramber.alypics.com/?jada
  froo anal porn movies amateure free porn free pictures galleries and movies porn girls of penthouse pics and porn bbw ass porn pics

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  28 August 2021 at 19:40 |
  Hardcore Galleries with hot Hardcore photos
  http://fitnessbabeporn.dotlakevillage.moesexy.com/?maci
  young boys and girl porn porn with cat free female muscle porn videos angelique lesbian porn videos hannah montana porn pictures

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  29 August 2021 at 09:03 |
  Nude Sex Pics, Sexy Naked Women, Hot Girls Porn
  http://saarbrucken.flirtyclothes.kanakox.com/?xiomara
  whipped cream bikini porn free monster cocks porn videos betty spanks native american porn free porn movie long young lesbian family porn

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  29 August 2021 at 18:25 |
  Free Porn Pictures and Best HD Sex Photos
  http://west.university.place.amandahot.com/?mattie
  girlfriend pics porn pussy spanking porn blowjob while watching porn lovely giggly porn interracial teen porn movies

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  30 August 2021 at 19:34 |
  Browse over 500 000 of the best porn galleries, daily updated collections
  http://xxxpornnews.omar.hotnatalia.com/?stephany
  gay skate boarder porn whats the best porn video games sexy mature lesbian porn pictures really beautiful teens porn abby skyy porn

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  04 September 2021 at 14:34 |
  Hot photo galleries blogs and pictures
  http://tacna.fileporndump.moesexy.com/?kelsi
  spanking porn video download xxx porn addict luna stern porn watching porn android sponge bob porn videos

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  11 September 2021 at 23:28 |
  College Girls Porn Pics
  http://freepornroughggholualoa.lexixxx.com/?journey
  cally breaux porn videos porn cherry popped shemale porn chat porn sites youtubes sick african teen porn

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  13 September 2021 at 15:45 |
  Hardcore Galleries with hot Hardcore photos
  http://ukgaychat.hotblognetwork.com/?anya
  anel porn trailers girl friend porn photo cecil fujisaki porn 99 full length free lesbian hardcore porn full length porn movies tube

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  16 September 2021 at 14:12 |
  Hardcore Galleries with hot Hardcore photos
  http://st.rose.topanasex.com/?molly
  sex education by porn star 80 s porn blowjob slutload am porn free vids free chubby girl porn galleries 90 s male porn stars

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  11 October 2021 at 04:39 |
  Hot new pictures each day
  http://nakeditalianmen.jeonju.miyuhot.com/?tatyana
  porn companies in toronto morticia addams porn teen barfingporn quick clips porn coulpe porn

  reply

 • robertabu60

  robertabu60

  22 October 2021 at 02:53 |
  Nude Sex Pics, Sexy Naked Women, Hot Girls Porn
  http://palaugirlsgovirgenpussyporn.danexxx.com/?jaclyn
  latina women porn strap on porn downloads free retro redhead porn movies free wwe kelley kelley porn clips brandi bell official porn

  reply

Leave a comment

Please login to leave a comment. Optional login below.